Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna DVB-T antény

Jak vybrat DVB-T anténu?

Správný výběr antény z velké míry ovlivňuje možnosti příjmu digitálního pozemního vysílání. Právě proto se v článku zaměříme na nejdůležitější parametry, kterým byste se měli věnovat při výběru pozemní antény.
 

Analogová vs digitální anténa

Velkým mýtem při výběru DVB-T antény je to, že existují odlišnosti u digitálního a pozemního vysílání bránící používáni starší analogové antény. Jisté rozdíly existují, nejsou však tak zásadní, aby bránily korektnímu příjmu. Největší odlišnost je v tom, že u digitálního vysílání se signál při překročení jisté hranice chyb nedekóduje. Při špatném signálu se nezobrazí žádný obraz a proto  tak nedochází k známým chybám analogového příjmu (zrnění, šum, pruhy atd.). Ve většině případů je DVB-T vysílání naprosto ostré bez jakýkoliv obrazových a zvukových vad.  
 

Důležitá je vzdálenost 

Před samotným výběrem byste měli znát vzdálenost antény od vysílače a vědět, na kterých kanálech neboli kmitočtech budete chtít televizi přijímat. Kvalita vysílání je taktéž ovlivněna i samotným umístěním antény. U pokojových antén dále překážkami uvnitř domu. Například v panelovém bytě železobetonové konstrukce bude signál méně průchozí, než u zděného domu. Problémy se signálem se dále mohou projevovat u tlustých kamenných zdí či železných konstrukcí. Při umisťování antény je třeba pamatovat na to, aby mezi anténou a vysílačem bylo co nejméně překážek.
 

Polarizace signálu ovlivní výsledek

Při výběru se věnujte i polarizaci signálu. Polarizace se rozděluje na vertikální a horizontální a dle ní se řídí natočení antény.  Analogové vysílání se dříve šířilo pouze v horizontální polarizaci, což neplatí u DVB-T vysílání, kde je možné využít obou směrů. Například ve městech je třeba anténu, kvůli častým odrazům, natočit vertikálně.
 

Kvalitní rozvody jsou základ 

Pokud se vám nedaří dosáhnout optimálního obrazu, doporučujeme prověřit stáří a kvalitu koaxiálního vedení. DVB-T vysílání probíhá na vyšších kmitočtech a je tedy i náchylnější na rozvody.
 

Typy DVB-T antén

DVB-T antény je možné rozdělit na dva základní typy, které je možné dle kvality signálu použít v různých situacích.
 

a) Pokojové antény

jsou vhodné pro prostory, které jsou poblíž silných vysílačů – velká okresní města Praha, Ostrava, Brno, Olomouc atd.
kde použít: ve městech, pod kopci, ze kterého se šíří vysílání
jaké DVB-T antény zvolit: pokojová anténa pasivní, prutové antény pro přenosné zařízení
cenová náročnost: od 129 Kč
 
Řešením slabého signálu u pokojových antén může být zesilovač. Při koupi zesilovače doporučujeme vybírat typy, které je možné regulovat. Tím se vyhnete riziku přebuzení příliš silným signálem. V případě, že ani zesilovač nepomůže, je nutné investovat do venkovní antény.
 

b) Venkovní antény

jsou vhodné pro prostory se slabým signálem
před výběrem je nutné vědět, na jakých kmitočtech (kanálech) probíhá vysílání, přehled vysílačů naleznete zde
v ČR se doporučuje použít  směrové antény pro UHF pásmo pro digitální vysílání na 22.–60. kanále (482–786 Mhz)
do 10 km od vysílače doporučujeme použít směrové antény se ziskem do 10 dB, při terénních překážkách doporučujeme využít anténu typu síto, která zpracovává i odražené signály a vysílání z více vysílačů
pro větší vzdálenosti doporučujeme použít směrové víceprvkové antény  (12–18 dB) a přídavné zesilovače se ziskem od 14-20 dB.
cenová náročnost: od 245 Kč
 
Článek dodal internetový obchod http://www.eltasat.cz.
Porovnat dvb-t antény